U subotu, 20.aprila 2019. godine, u Eminagica konaku je upriličena svečana ceremonija dodjele nagrada  za najbolji literarni rad na temu "Afirmacija pozitivnog razmisljanja" za 2019.godinu.
Na konkurs koji je sredinom februara ubjavio Muzej Tešanj prijavilo se 37 autora sa područja cijele Bosne i hercegovine. Komisija u sasatavu: Mujo Pobrić –predsjednik, Zulejha Terzić- član i Indira Smajlović- član je imala jako težak zadatak, odabrati najbolje radove za 2019. godinu..

Teme na koje su učesnici mogli pisati su  bile podijeljene u dvije grupe:

- za učenike osnovnih škola

- za učenike srednjih škola, studente i sve ostale

Prvu nagradu je, sa 96 bodova, osvojila Elmira Kadušić iz Tešnja. Ove godine i druga i treća nagrada su ostale u Tešnju, a osvojile su ih Hajra Kadušić (93 boda) i Aida Dedić (92 boda).
Specijalno priznanje dobio je Malik ĆehoviĆ iz Sarajeva za najbolji rad u kategoriji ucenika osnovne skole.

Nagrade i priznanja je urucio predsjednik komisije za dodjelu nagrada Mujo Pobrić.
Prisutnima na svečanosti se obratio Ernad Prnjavorac, direktor JU Muzej Tesanj, rekavši nešto više o tradiciji konkursa i njegovim propozicijama.

Ceremoniju su uveličale učenice Muzičke škole Ena Poprzanovic, Almija Krdžalić i Merima Halilović, koje su izvele nekoliko muzičkih tačaka.

I NAGRADA

II NAGRADA