4U utorak, 15. septembra 2015. godine, u okviru općinske manifestacije Ljeto u Tešnju 2015., u Eminagića konaku otvorena je izložba Tradicionalni nakit sjeveroistočne Bosne s kraja XIX stoljeća. Nakit, odnosno kićenje, predstavlja veoma staru kulturnu pojavu čiji razvoj možemo pratiti od najstarijih vremena do danas. Pored estetskog i simboličkog značenja, prvobitno je imao apotropejsko značenje jer su ga ljudi stavljali na sebe da se zaštite od zlih sila. Nakit ima praktičnu primjenu, ali se putem njega pokazuje i vjerska pripadnost, imovno stanje i društveni status. Na tlu današnje Bosne i Hercegovine nakit se izrađivao još od prahistorijskog perioda pa sve do danas. Razlikovale se se jedino tehnike izrade i materijal od kojeg je se izrađivao. Nakit su izrađivali kujundžije čiji je zanat najviše došao do izražaja u osmanskom periodu uprave u Bosni i Hercegovini. Na našim prostorima najviše je bio vezan za tradicionalnu nošnju.

Nakit je na izložbi predstavljen u četiri grupe: nakit za glavu (tepeluci, razne vrste igala za oglavlja, minđuše, privjesci za oglavlja i počelice koje se stavljaju na oglavlja i nose na čelu), nakit za vrat i grudi (ogrlice, lanci s privjescima i toke), nakit za struk (pojasevi i pafte) i nakit za ruke (razne vrste prstena i narukvica). O izložbi su govorile gospođa Vesna Isabegović, autorica izložbe, i gospođa Mensura Mujkanović kao promotor izložbe. JU Muzej Tešanj se zahvaljuje općinskom Načelniku, gospodinu Suadu Huskiću, koji je finansijski podržao realizaciju izložbe.