Fundus JU Muzej Tešanj obuhvata četiri zbirke, muzejsku biblioteku i fototeku. Muzejski predmeti su uredno akvizirani, evidentirani, obrađeni i zaštićeni. Muzejski i bibliotečki fond je u zavisnosti od svoje prirode upisan u inventarnu knjigu odgovarajuće zbirke, fototeke ili knjigu inventara biblioteke.
HISTORIJSKA ZBIRKA
Historijska zbirka je prva formirana zbirka u Muzeju Tešanj. Sastoji se od pečata, hladnog i vatrenog oružja, vojnih uniformi, karti i dokumenata. U okviru ove zbirke formirana je orjentalna zbirka i zbirka plakata kao podzbirke.
Predmeti historijske zbirke su nakon akvizicije upisani u ulaznu knjigu, obrađeni, upisani u inventarnu knjigu i izloženi u stalnom postavu ili uredno odloženi u depo. Muzealije historijske zbirke obuhvataju period iz novog vijeka i savremenog perioda.
Voditelj zbirke: Mensura Mujkanović, kustos historičar
ARHEOLOŠKA ZBIRKA
Arheološku zbirku čine: ostaci rimske opeke, obluci, šiljci, strelice, ulomci keramike, metalne potkovice, kosti, čavli, keramičke posude i drugi predmeti. Ovaj arheološki materijal porijeklom je sa starog grada Tešnja, i trenutno se nalazi na konzervaciji u Zemaljskom muzeju BiH. Od njega će biti formiran stalni arheološki postav koji će svoje mjesto naći u Kapetanovoj kuli na starom gradu.
ETNOLOŠKA ZBIRKA
Etnološka zbirka je novoformirana zbirka u JU Muzej Tešanj. Čine je predmeti materijalne i duhovne kulture porijeklom iz ovoga kraja. Najveći dio predmeta je nabavljen poklonom građana naše opštine i otkupom. Ti predmeti će naći svoje mjesto u budućem stalnom etnološkom postavu izloženom na katu Eminagića konaka.
NUMIZMATIČKA ZBIRKA
Numizmatička zbirka sastoji se od kovanica i papirnog novca. Ima ukupno 237 inventarnih jedinica. Zbirku čine rimske kovanice, kovanice srednjovjekovne bosanske države, osmanske kovanice i novčanice, austrougarske novčanice i kovanice, kovanice i novčanice Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije, novčanice NDH, novčanice i kovanice DFJ i FNRJ, kovanice i novčanice SFRJ, novčanice RBiH. Novac u zbirci je originalan, osim replike četverostrukog zlatnog dukata prvog bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića.
FOTOTEKA
Fototeka JU Muzej Tešanj formirana je u junu 2011. godine, i obuhvata zbirku pozitiva. U začetku je svog formiranja i broji svega 61 inventarnu jedinicu. Obuhvata fotografije zbirki, povremenih izložbi i historije Tešnja u socijalističkom periodu.
MUZEJSKA BIBLIOTEKA
Stručna muzejska biblioteka vodi se od polovine 2010. godine i trenutno broji 485 bibliotečkih jedinica. Bibliotečki materijal je prikupljen poklonom, razmjenom i otkupom. Biblioteka je podijeljena prema oblastima, stručnoj i općoj literaturi. Stalno se dopunjava novim naslovima. Posjeduje neke od stručnih i naučnih časopisa:
Glasnik Zemaljskog muzeja BiH, Sarajevo
Naše starine, časopis Zavoda za zaštitu spomenika kulture Bosne i Hercegovine
Prilozi instituta za istoriju, Sarajevo
Arhivska praksa, Tuzla
Godišnjak Centra za balkanološka ispitivanja ANU BiH, Sarajevo
Glasnik Udruženja muzejskih radnika Republike Srpske, Banja Luka
Balkanske čakije i noževi, Tarik Kožo
Bibliotečka građa je dostupna učenicima, studentima i građanima naše opštine, kao i posjetiocima našeg muzeja radnim danima od 8.30 do 15 sati. Biblioteka je zatvorenog tipa tako da se građa ne može iznositi.
Voditelj biblioteke : Mensura Saltagić, prof.hist.