185186 364419090303085 779834685 nJU Muzej Tešanj je u saradnji sa Udruženjem građana ''Sehara'' Tešanj i Agencijom za razvoj općine Tešanj/TRA d.o.o. učestvovala u realizaciji 3. Etno festivala Tešanj 2012. Festival je realizovan u sklopu projekta ''Kultura poslije sutra'', čiji je nosilac Udruženje građana ''Sehara'' Tešanj. Etno festival je realizovan 21.09.2012. godine na Starom gradu uz finansijsku podršku Općine Tešanj, Turističke zajednice Zeničko – dobojskog kantona, Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko – dobojskog kantona te biznis sektora. Na festivalu je učestvovalo 14 udruženja građana/KUD-ova, 2 firme i 8 pojedinaca/ki sa preko 200 ukupnih direktnih učesnika i preko 300 posjetilaca. Festival je okupio čuvare tradicije iz Tešnja, Cazina, Banja Luke, Tuzle, Zavidovića, Gračanice, Sarajeva, Viteza, Gradiške, Žepča, Modriče, Usore i Zenice iz Bosne i Hercegovine, kao i Općine Gunja iz Hrvatske, koji su prezentovali bogatstvo različitosti kulturno – historijskog naslijeđa, tradicije i običaja naroda i narodnosti iz općina iz Bosne i Hercegovine, te susjednih nam država.

Tradicionalni zanati i rukotvorine prezentirani na Etno festivalu daju pravu vrijednost Festivalu i pokazuju bogatstvo, različitost, inovativnost, kreativnost i inspiraciju svih onih koji se aktivno bave očuvanjem kulturno – historijskog naslijeđa naroda i narodnosti kako u BiH tako i u susjednim državama.

Sve posjetioce i učesnike Festivala zabavljali su Udruženje muzičara ''Alkatmeri'' Tešanj, Damir Galijašević sa pratnjom Tešanj, sazlija Dedo Hadžiedhemović Tešanj, kulturno umjetnička društva ''Bajro Redžić'' Cazin, ''Izvor'' Žabljak/Usora, ''Behar'' Tešanjka/Tešanj, zatim BZK ''Preporod'' Vitez, i ''Ljiljan'' Gunja/Hrvatska kao i plesna grupa ispred udruženja građana ''4T'' Modriča. Posjetioci i učesnici su imali priliku i da degustiraju raznovrsnu hranu iz bogate tradicionalne bosanske kuhinje koju su priredili Udruženja žena ''Ruka'' Kalošević/Tešanj, ''Jorgovan'' Miljanovci/Tešanj, ''Plodovi zemlje'' Lukavica/Gračanica, KUD ''Bajro Redžić'' Cazin kao i Vijeće nacionalne bošnjačke manjine Vukovarsko – srijemske Županije Gunja/Hrvatska sa svojim tradicionalnim čorbancem.

U sklopu Festivala je dodijeljeno i 9 nagrada za posjetioce, koje su obezbjedili zanatlije i članovi UG ''Sehara'' Tešanj. Dodijeljene su i tri glavne nagrade:

1. Nagrada za najljepše uređen štand sa rukotvorinama je pripala KUD-u ''Bajro Redžić''  Cazin,
2. Nagrada za najbogatiju gastro prezentaciju je pripala Udruženju žena ''Jorgovan'' Miljanovci/Tešanj, i
3. Nagrada za najbolju izvedbu/nastup je pripala KUD-u ''Ljiljan'', Gunja/Hrvatska.

Vizija Festivala je da postane regionalno prepoznatljiv turistički proizvod (brend) koji svake godine okuplja sve više različitih organizacija, institucija, preduzeća i pojedinaca koji se bave očuvanjem i promocijom kulturno – historijskog naslijeđa sa akcentom na stare i tradicionalne zanate i rukotvorine i koji pruža mogućnost povećanja konkurentnosti turizma kao privredne grane, generiranja prihoda od turizma, povećanja domaćeg i međunarodnog turističkog prometa te povećanja zaposlenosti kako na području Općine Tešanj tako i šire regije.

4 small60678 364418836969777 1892257392 n 2 small

75596 364418853636442 1204806668 n 3 small