Još od vremena paleolita lovci i sakupljači su skupljali i konzumirali divlje žitarica i trave. To je bila hrana koja se mogla sirova i osušena skladištiti na duže vrijeme i koristiti naknadno. Za obradu i konzumaciju ove hrane, pored drugih, ljudi su se koristili i kamenim alatima poznatim kao žrvnjevi. Izrada kamenih žrvanja seže daleko u prošlost još u doba paleolita i prvih zajednica homo sapijensa. Kamene žrvnje moguće je pronaći skoro u svim ljudskim kulturama svijeta, pa tako i na teritoriju općine Tešanj. U ovom članku dat je pregled istraživanja žrvanja u svijetu kao i analiza prahistorijskih žrvanja pronađenih na teritoriju općine Tešanj, u kolekciji Muzeja u Tešnju, u zadnjih par godina nedestruktivnim površinskim istraživanjem. Osim žrvanja pronađene su i analizirane kamene drobilice.

PDF: Prahistorijski ručni kameni žrvnjevi općine Tešanj

PDF: Katalog prahistorijskih kamenih ručnih žrvnjeva općine Tešanj