Poštovani posjetioci,

u prilici smo predstaviti vam u „novom ruhu“ logo i grb Muzeja Tešanj. Kao što znate, dosadašnji znak ove ustanove bio je identičan srednjovjekovnom grbu usorske vlastelinske porodice Zlatonosović. Na taj način nastojali smo stvoriti prepoznatljiv vizuelni identitet tešanjskog muzeja u svijetu muzelogije. Sudeći po reakcijama, prvenstveno kolega muzealaca, za kratko vrijeme našeg postojanja postignut je željeni cilj.

Prilikom obilježavanja manifestacije „Dani evropskog naslijeđa 2011“, u sklopu koje je Muzej Tešanj izložbom „Povelje i pisma srednjovjekovnih bosanskih vladara i vlastele“ obilježio 550. obljetnicu od prvog pisanog spomena Tešnja, naš grad posjetila je, između ostalih, grupa „čuvara“ tradicije srednjovjekovne Bosne, članovi UG „BOSONA“. Tom prilikom izrazili su zadovoljstvo postavljenom izložbom i načinom na koji tešanjski muzej vodi brigu o očuvanju srednjovjekovnog kulturnog naslijeđa Bosne. Istovremeno, iznijeli su nam primjedbu da nedozvoljeno koristimo tuđi grb, čija upotreba ima strogo određena pravila, te su nam velikodušno ponudili da izrade novo idejno rješenje.

Evo, nakon nešto dužeg vremena čekanja, članovi UG „BOSONA“ su, pored svojih svakodnevnih obaveza, uradili ovo prelijepo i jedinstveno idejno rješenje, koje je Upravni odbor JU Muzej Tešanj usvojio na svojoj 27.sjednici.

muzej tesanj grb 3D 1
ju muzej teanj natpis

Na ovaj način, želim se u ime menadžmenta ustanove, uposlenika i svoje lično ime, najiskrenije zahvaliti UG "BOSONA", odnosno Heraldičkom društvu "Bosona Heraldika", kao i članovima Heraldičkog kolegija, u sastavu:

1. Alen Mahović, predsjednik,

2. Emir Lagumdžija, član,

3. Adnan Ibrahimović, član.

Zahvaljujući pomenutoj gospodi postali smo jedna od rijetkih kulturnih institucija koja ima autentično heraldičko rješenje kompozicije grba i loga. Nadamo se da će istim putem krenuti i drugi muzeji, kulturne i ine institucije, te uz svesrdnu pomoć UG „BOSONA“, načiniti iskorak u oblasti vizuelne kulture.

Direktor Muzeja Tešanj

Jasmin Mandžukić, prof.hist.